Tajemství zvané Basic Bank Accounts

Tajemství zvané Basic Bank Accounts

V dnešní době nemá bankovní účet v UK více než jeden milion lidí. Basic Bank Account neboli základní bankovní účet může být cestou, jak se do bankovního systému snadno zapojit.  Žádnou masivní reklamní kampaň na ně ale nečekejte.

Velkým problémem na území UK je „ochrana“ bankovního systému. Pokud jste jeden z těch, kteří máte problém získat standardní bankovní účet nebo jej z nějakého důvodu nechcete, řešením je Basic Bank Account. Tento produkt je převážně navržen pro lidi se špatným bankovním kreditem, po osobním bankrotu a pro zájemce, u kterých není možnost si bankovní historii nijak ověřit.  Jak samotné jméno napovídá, BBA slouží pouze k uchovávání Vašich financí a snadnému zadávání transakcí. Ve většině případů obdržíte i debetní kartu.

Jak je to s poplatky?

Od 1. Ledna 2016 jsou BBA poprvé bez poplatků. Samozřejmě je stále dobré vědět, kolik peněz na účtě máte. I když Vás banka nebude penalizovat za neprovedená inkasa, můžete dostat sankci od společnosti, které nebude díky nedostatku financí zaplaceno.

V Anglii nabízí tyto základní účty deset bankovních skupin:  Barclays, the Co-operative Bank, HSBC, Lloyds Banking Group (Bank of Scotland, Halifax a Lloyds), Clydesdale Bank and Yorkshire Bank, Nationwide, RBS Group (NatWest, Royal Bank of Scotland a Ulster Bank), Santander, TSB a Virgin Money.

Proč banky tyto účty nepropagují?

Odpověď je zřejmá. U standardního bankovního účtu má banka možnost na Vás více vydělat. U některých bank navíc stále platíte za používání účtu. Většina finančních institucí nabízí možnost přečerpání, které samozřejmě není zdarma. Standardní účty mají tendenci vydělávat bankám dostatek peněz, aby mohly nabídnout možnost bezplatného bankovnictví těm, kteří nejsou jejich cílovou skupinou.  Banky toto nazývají „cross-subsidy“, neboli vzájemné dotování.

Z Basic Bank Account nemají banky příliš možností vydělat. Místo toho vytváří ztrátu díky administrativním nákladům na vyřízení, jako jsou nastavení vašeho účtu, vytvoření a poslání debetní karty a následných výpisů.

Nečekejte tak, že Vás při vstupu do pobočky uvítají s tímto účtem hned při první návštěvě. Personál Vám tuto možnost nejspíše ani nenabídne. Ve skutečnosti banky vůbec nechtějí, aby lidé tyto účty měli, pokud si o ně vysloveně neřeknete. Místo toho Vám nabídnou klasickou žádost o běžný bankovní účet, která nemá bez potřebných dokumentů a kreditu moc velkou pravděpodobnost uspět a bude nejspíš zamítnuta. Proč tedy celá ta estráda? Předpokládejme, že je to jen politika bank. Když Vám banka nenabídne Basic Bank Account, stejně k tomu může být časem nakonec „donucena“ (pokud o Vás jako o klienta stojí).

Které dokumenty je potřeba k vyřízení Basic Bank Account?

Aby si banka ověřila Vaši totožnost, měl by stačit jeden PLATNÝ dokument z níže uvedených:

  • Full current passport (Platný cestovní PAS)
  • Current European Union member state identity card (Platný občanský průkaz)
  • Current UK photocard driving licence or UK full paper driving licence (Platný řidičský průkaz)
  • Identity card issued by the Electoral Office for Northern Ireland
  • Benefit books/benefit entitlement letters; includes pension, child benefit, income support, disability and jobseeker’s allowance (Penzijní zabezpečení v UK, příspěvky na dítě v UK, podpora příjmu v UK, příspěvek v nezaměstnanosti v UK)
  • HMRC tax notification or assessment letter (potvrzení týkající se daně z HMRC )

Pamatujte na to, že s Basic účtem si určitě nevyřídíte klasickou půjčku nebo dokonce hypotéku, ale pro mnohé z Vás bude důležité mít v UK vůbec nějaký bankovní účet. Banka Vás časem bude tak jako tak uhánět s otevřením standardního účtu. Jednotlivé požadavky na otevření se můžou lišit banka od banky. Pomoci by Vám mohlo, když s sebou k založení účtu vezmete svého partnera nebo kamaráda, který už stejný účet u banky využívá. Pojištění vkladů je klasicky do 75 000 liber jako v celé UK.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s